Autonics Make Inductive Type Proximity Sensor, 30mm Sensing Distance [PS50-30DP]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
PS50-30DP
In Stock
SKU PS50-30DP
Brand Autonics
Product Description
Various sizes are available for application in diverse environments.
Wire type and powerDC 3-wire type 12-24VDC
Sensing side sizeFrame size 50mm
Sensing distance30mm
Standard sensing target90×90×1mm(iron)
Response frequency50Hz
Current specificationCurrent consumption: Max. 10mA
Control outputPNP Normally Open
Sensing typeStandard type(front sensing type)
MaterialHeat-resistant ABS
Protection structureIP67
Approval
Environment_Ambient temperature-25 to 70℃, storage: -30 to 80℃
Environment_Ambient humidity35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH
Hysteresis(distance)Max. 10% of sensing distance