Autonics Make Inductive Type Proximity Sensor, 14mm Sensing Distance [PRDCM18-14DP]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
PRDCM18-14DP
In Stock
SKU PRDCM18-14DP
Brand Autonics
Product Description
Wire type and powerDC 3-wire type 12-24VDC
Sensing side diameterM18
Sensing distance14mm
InstallationNon-shield(non-flush)
Standard sensing target40×40×1mm(iron)
Response frequency200Hz
Current specificationCurrent consumption: Max. 10mA
Control outputPNP Normally Open
MaterialBrass(nickel plated)
Cable Standard/materialStandard connector
Protection structureIP67
Approval
Body lengthStandard type
Environment_Ambient temperature-25 to 70℃, storage: -30 to 80℃
Environment_Ambient humidity35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH
Hysteresis(distance)Max. 10% of sensing distance
Residual voltageMax. 1.5V