Autonics Make Inductive Type Proximity Sensor, 10mm Sensing Distance [PR30-10AO]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
PR30-10AO
In Stock
SKU PR30-10AO
Brand Autonics
Product Description
The PR series is available in DC 2-wire, DC 3-wire, AC 2-wire types.
Wire type and powerAC 2-wire type
100-240VAC~
Sensing side diameterM30
Sensing distance10mm
InstallationShield(flush)
Standard sensing target30×30×1mm(iron)
Response frequency20Hz
Current specificationLeakage current: Max. 2.5mA
Control outputNormally Open
MaterialBrass(nickel plated)
Cable Standard/materialStandard cable
Protection structureIP67
Approval
Body lengthStandard type
Environment_Ambient temperature-25 to 70℃, storage: -30 to 80℃
Environment_Ambient humidity35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH
Hysteresis(distance)Max. 10% of sensing distance
Residual voltageMax. 10V
Insulation typeDouble insulation or reinforced insulation(mark: , dielectric strength between the measuring input part and the power part: 1kV)