Autonics Make Standard Type Area Sensor, 0.1 to 5m Sensing Distance [BWP20-16P]
Skyline Verified
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
BWP20-16P
In Stock
| SKU | BWP20-16P |
|---|---|
| Brand | Autonics |
Product Description
The BWP series area sensors feature a flat and compact body size (13 mm) made of high strength PC/ABS (Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene) plastic. The sensors use high performance Fresnel lens and have high-speed response time of under 7 ms.
| Sensing type | Through-beam type(direct beam) |
|---|---|
| Sensing distance | 0.1 to 5m |
| Light source | Infrared LED(850nm modulated) |
| Optical axis pitch | 20mm |
| Number of optical axes | 16 |
| Sensing height/Total length | 300/350mm |
| Power supply | 12-24VDC |
| Control output | PNP open collector |
| Operation mode | Light ON/Dark ON(set by switch) |
| Environment_Ambient illumination | Sunlight: Max. 10,000lx(receiver illumination) |
| Environment_Ambient temperature | -10 to 55℃, storage: -20 to 60℃ |
| Connection type | Cable type(Ø3.5, 3m) |
| Protection structure | IP40 |
| Approval | |
| Environment_Ambient humidity | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
| Min. sensing target | Opaque material of min. Ø30mm |
| Response time | Max. 6ms(frequency B selection is max. 7ms) |
| Cable specification | Ø3.5mm, 4-wire, 3m(emitter: Ø3.5mm, 4-wire, 3m) (AWG 24, core diameter: 0.08mm, number of cores: 40, insulator out diameter: Ø1mm) |