Autonics Make Cross Beam Type Area Sensor, 1 to 7m Sensing Distance [BWC40-04H]
Skyline Verified
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
BWC40-04H
In Stock
| SKU | BWC40-04H |
|---|---|
| Brand | Autonics |
Product Description
| Sensing type | Through-beam type(cross beam) |
|---|---|
| Sensing distance | 1 to 7m |
| Light source | Infrared LED(850nm modulated) |
| Optical axis pitch | 40mm |
| Number of optical axes | 4 |
| Sensing height | 120mm |
| Power supply | 12-24VDC |
| Control output | NPN open collector |
| Operation mode | Light ON |
| Environment_Ambient illumination | Ambient light: Max. 100,000lx(receiver illumination) |
| Environment_Ambient temperature | -10 to 55℃, storage: -20 to 60℃ |
| Connection type | Cable connector type(Ø5, 300mm, M12) |
| Protection structure | IP67(IEC standard) |
| Approval | |
| Environment_Ambient humidity | 35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH |
| Min. sensing target | Opaque material of min. Ø50mm |
| Response time | Max. 50ms |
| Material | Case: Aluminum, Sensing part and indicator: Acrylic |
| Cable specification | Ø5mm, 4-wire, 300mm, M12 connector |