Autonics Make Ultra- Compact TypePhotoelectric Sensor, 5 to 30mm Sensing Distance [BTF30-DDTL]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
BTF30-DDTL
In Stock
SKU BTF30-DDTL
Brand Autonics
Product Description
The sensors measure just 3.7 mm in thickness, come equipped with built-in amplifiers and are capable of detecting tiny objects including metallic wires and semiconductor chips.
Sensing typeDiffuse reflective type
Sensing distance5 to 30mm
Sensing targetOpaque, Translucent material(min. sensing target: Ø0.2mm)
Light sourceRed LED(650nm)
Response timeMax. 1ms
Power supply12-24VDC ±10%(ripple P-P: max. 10%)
Current consumptionMax. 20mA
Operation modeLight ON
Control outputNPN open collector
Connection typeCable type(Ø2.5, 2m)
Environment_Ambient temperature-25 to 55℃, storage: -40 to 70℃
Protection structureIP67
Approval
Environment_Ambient humidity35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH
Hysteresis(distance)Max. 20% at rated sensing distance