Autonics Make Cylindrical Type Photoelectric Sensor, 400mm Sensing Distance [BRQM400-DDTA-P]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
BRQM400-DDTA-P
In Stock
SKU BRQM400-DDTA-P
Brand Autonics
Product Description
The BRQ series Ø18 mm cylindrical photoelectric sensors are available in various sensing sides (front, side), housing material (SUS316L stainless steel, nickel-plated brass metal, plastic), and body sizes (standard, short-body) for flexible application in diverse environments.
Sensing typeDiffuse reflective type
Sensing distance400mm
Sensing targetOpaque, Translucent material
Light sourceRed LED(660nm)
Response timeMax. 1ms
Power supply10-30VDC ±10%(ripple P-P: max. 10%)
Current consumptionMax. 30mA
Sensitivity adjustmentSensitivity adjuster
Operation modeSelectable Light ON or Dark ON by control wire (white)
Control outputPNP open collector
Connection typeØ4mm, 4-wire, 2m (emitter of through-beam type: Ø4mm, 2-wire, 2m)
(AWG26, core diameter: 0.52mm, number of cores: 20, insulator out diameter: Ø1mm)
Environment_Ambient temperature-25 to 60℃, storage: -30 to 70℃
Protection structureIP67(IEC standard)
Approval
Environment_Ambient humidity35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH
Hysteresis(distance)Max. 20% at rated sensing distance