Autonics Make Compact Type Photoelectric Sensor, 30mm Sensing Distance [BJG30-DDT]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
BJG30-DDT
In Stock
SKU BJG30-DDT
Brand Autonics
Product Description
Sensing typeDiffuse reflective type
Sensing distance30mm(Non-glossy white paper 100×100mm), 15mm(Transparent glass 50×50mm, t=3.0mm)
Sensing targetOpaque, Translucent material(30mm), Transparent glass(15mm)
Light sourceInfrared LED(850nm)
Response timeMax. 1ms
Power supply12-24VDC ±10%(ripple P-P: max. 10%)
Current consumptionMax. 30mA
Operation modeLight ON
Control outputNPN open collector
Connection typeCable type(Ø3.5, 2m)
Environment_Ambient temperature-25 to 55℃, storage: -40 to 70℃
Protection structureIP65
Approval
Environment_Ambient humidity35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH
Hysteresis(distance)Max. 20% of sensing distance