Autonics Make Colour Mark Type Photoelectric Sensor, 15mm Sensing Distance [BC15-LDT-C-P-24VDC]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
BC15-LDT-C-P-24VDC
In Stock
SKU BC15-LDT-C-P-24VDC
Brand Autonics
Product Description
The W 1.24 x L 6.7 mm spot size allows the sensors to detect tiny targets and color marks. With an IP67 protection structure, the sensors can provide stable and error-free operation even in wet or dusty environments.
Sensing typeConvergent reflective type
Sensing distance15mm
Sensing targetColor(opaque,translucent Material)
Light sourceFull Color LED(red, green,blue)
Response time500㎲
Power supply12-24VDC ±10%(ripple P-P: max. 10%)
Current consumptionMax. 30mA
Sensitivity adjustment3-level
Operation modecolor only,color + intensity
Control outputPNP open collector
Timer functionTimer Function
Connection typeConnector type(M12)
Environment_Ambient illuminationIncandescent lamp: Max. 3,000lx
Environment_Ambient temperature-10 to 55℃, storage: -25 to 75℃
Protection structureIP67
Approval
Environment_Ambient humidity35 to 85% RH, storage: 35 to 85% RH
Hysteresis(distance)Max. 20% of sensing distance(may vary by sensing mode or sensitivity)
Spot size1.24×6.7mm(rectangular)