Autonics Make Inductive Type Proximity Sensor, 50mm Sensing Distance [AS80-50DP3]
Skyline Verified verified_user
GST: 18%
FREE Delivery: 18 May, 2026
In Stock.
Request Quote
AS80-50DP3
In Stock
SKU AS80-50DP3
Brand Autonics
Product Description
The AS series rectangular inductive proximity sensors feature a long sensing distance of 50 mm and excellent noise immunity with a specialized sensor IC developed by Autonics.
Wire type and powerDC 4-wire type
12-48VDC
Sensing side sizeFrame size 80mm
Sensing distance50mm
Standard sensing target150×150×1mm(iron)
Response frequency30Hz
Current specificationCurrent consumption: Max. 20mA
Control outputPNP Normally Open+Normally Closed
Sensing typeUpper sensing type
Protection structureIP67
Approval
Environment_Ambient temperature-25 to 70℃, storage: -30 to 80℃
Environment_Ambient humidity35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH
Hysteresis(distance)Max. 15% of sensing distance